İKKMO Başkanı Oktay Erkal Bayrağı Devretme Zamanı Gelmiştir.
Kuaförlük mesleğinin duayenlerinden ve İKKMO başkanı olan Oktay Erkaldan meslektaşlarına önemli mesajlar var.

Oktay Erkalın Şahsi facebook hesabından yaptığı duyuru

Değerli meslektaşlarım;

Yeni bir yıla daha merhaba demiş bulunuyoruz. Gerek Ülkemiz gerek ise esnafımız için zor geçen geçen yılın, bu yıl ve gelecek yıllarda daha iyiye gitmesini temenni ediyorum. Sanatın ve estetiğin bizlere sağlayacağı mutluluk ve katkıya çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, her daim birbirimize sıkıca sarılmalı ve kardeşlik içerisinde daha çok çalışmalıyız.

Yarım asırdan fazla hizmet etmiş olduğum Türk Kuaförlük sanatına her zaman aynı aşk ve şevk ile bağlılığımı sürdürdüm. Bugüne kadar sayısız ödül ve birincilikler kazandım. Mesleğimizi bir adım daha ileriye götürebilmek için 2004 yılında İstanbul Kadın Kuaförleri Manikürcüler Esnaf ve Sanatkarlar odası Başkanlığına aday olup, kazandım. 2010 yılında Türkiye Berberler ve Kuaförler Federasyonu Başkan Vekilliğine seçilerek, her zaman sanatımızı ileriye götürmeyi hedefledim.

İKKMO Başkanlığım sırasında; birçok fuar ve etkinliğe ev sahipliği yaparak Türk Kuaförlük sanatını tüm dünyaya tanıtmayı ve çok değerli meslektaşlarımı ulusal platformlarda yeteneklerini sergilemesini büyük bir keyif ve onurla seyrettim. Her zaman söylediğim gibi eskiden biz yabancı ülkelere giderek bir şeyler öğrenmeye çalışırdık. Ama artık günümüzde birçok ülkeden bizleri, yani Türk kuaförlerini izlemeye geliyorlar. Bunları zaman içerisinde ve çok büyük emekler harcayarak elde ettik.

Yine başkalığım sırasında; üyelerimizin yararlanması, kendilerini geliştirmesi için ücretsiz olarak kesim, topuz, renklendirme başta olmak üzere birçok konuda eğitimler verilmesini sağlamış, meslektaşlarımıza bir nebze de olsa katkı sağlayabilmeyi amaçlamışımdır.

Yine; Üyelerimizin işlemlerini yaptırabilmesi için sadece Beyoğlu’nda bulunan merkezimize gelmesini onlar adına sıkıntı bulduğumdan dolayı Anadolu yakası Kadıköy’de ve Avrupa yakasında Şirinevler’de olmak üzere iki şube açtım.
Görevde bulunduğum dönemlerde haksız rekabetle her daim mücadele etmiş, yasaların el verdiği ölçülerde Oda olarak üzerimize düşen ne varsa yapmışızdır. Amacımız özgüveni yüksek, iş ahlakı yüksek, işini çok iyi bilen kuaförler yetiştirmek ve meslektaşlarımıza ahilik kültürünü benimsetmeye çalışmak olmuştur. Tüm bunları yaparken yanımda olan çok değerli yönetici kardeşlerime ve personelime bir kez daha teşekkür etmek boynumun borcudur.

Evet değerli dostlar, geriye dönüp baktığımda 1957 yılından bu yana mesleğime hizmet etmenin ve Ülkem adına Türk Kuaförlük sanatının gelişimi için attığım her adımdan gurur duyuyorum. Belli bir yaşa geldiğinizde şu sözü söylemin çok önemlidir “ Yeniden dünyaya gelsem, yine kuaför olur ve tüm yaptıklarımı yine yapardım”. Ben meslek aşkı ile yola çıkmış ve hiçbir koşul altında bu inançtan kopmamış bir insanım.

ŞİMDİ BAYRAĞI DEVRETME ZAMANI.

Gerek fiziki gerek ise zihinsel yorgunluğumdan dolayı ve hayatta her şeyin bir vakti olduğuna inanan ben; bugüne kadar yapacaklarımın en iyisini yaptığıma inanıyor ve yüksek müsaadelerinizle abilerimden, ustalarımdan almış olduğum bayrağı, bu koltukta hakkıyla oturabileceğini düşündüğüm bir kardeşime devrediyorum.

Önemli olan insanlar ve koltuklar değil, makamlar ve o makamın hizmet ettiği insanlardır.

Unutmayın! “Mucize değil sanat, sihir değil gerçek” tir kuaförlük sanatı… Her kuaför altın ellere sahip birer sanatçıdır.

Bu yıl yapılacak olan seçimleri hak eden meslektaşımın kazanması ve Türk Kuaförlük sanatına sonsuz hizmet etmesi tek temennimdir.

Sözlerime burada son verirken; yürüdüğüm bu yolda benimle olan veya olmayan her bir meslektaşımı sevgiyle kucaklıyor, saygılarımı sunuyorum.

Oktay Erkal
İKKMO Başkanı

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları